Od wielu lat trwa moda na minimalistycznie umeblowane wnętrza. Poszukujemy spokoju i wytchnienia, żeby odpoczywać i spędzać czas z rodziną w komfortowych warunkach. Z tego powodu przez osoby urządzające własne lokum, chętnie jest wybierany styl skandynawski.
Inspiracja krajami położonymi w chłodniejszym klimacie, widoczna jest w aranżacji wielu mieszkań. Styl skandynawski zwraca uwagę prostotą i ciekawymi rozwiązaniami. Nawet domy z bali w Szwecji często są malowane z zewnątrz kolorowymi farbami. W pochmurne dni budowle są widoczne z daleka i tworzą ciekawe, wielobarwne osiedla. Ważnym elementem skandynawskiej architektury są duże okna i dbałość o jak najlepsze doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym.
Wnętrza domów są utrzymane w jasnych kolorach. Podłoga powinna być drewniana. Meble mają nieskomplikowane kształty, najważniejsza jest wygoda. Nie ma zbędnych przedmiotów, widoczne jest dążenie do minimalizmu w liczbie bibelotów i dekoracji. Jeśli już pojawiają się jakieś dodatki, są to poduszki i koce.