Czytanie ksiąg wieczystych

Każdy, kto ma własny dom na pewno spotkał się kiedyś z czymś takim jak księgi wieczyste. Jest to zagadnienie, z którym trudno nie mieć do czynienia, gdy posiada sie nieruchomość. Trzeba przyznać, że posługiwanie się nimi nie jest zbyt łatwe, dlatego szkolenie księgi wieczyste na pewno każdemu się przyda. Na pewno pomoże to ludziom w czytaniu ich i niepopełnianiu błędów, które mogą naprawdę ważne i uczynić wiele szkody. Dlatego warto wybrać się na coś takiego, gdy zajmujemy się tematem nieruchomości. A skoro już jesteśmy przy tym to szkolenia z nieruchomości to również dosyć istotny temat, którym warto się zainteresować, ponieważ może być bardzo użyteczny. W końcu jest to dosyć trudne i na początku każdemu sprawi wiele problemów, dlatego dobrze mieć osobę, która nas przez to przeprowadzi w sposób bezbolesny. Ale wróćmy do poprzedniego tematu. Odpisy ksiąg wieczystych mogą nieraz się nam przydać, więc warto zadbać o to, byśmy wiedzieli jak się za to zabrać. Dzięki temu nie będziemy się tak bardzo tego obawiali.

W naszym biurze znajdziesz osobę która potrafi je weryfikować, sprawdzać stan prawny i wpisy w niej zawarte. Dzięki temu uniknąć można dużych niedomówień oraz niepotrzebnych kosztów z prostowaniem KW.

 

Budowa domu a księga wieczysta.

Budowa domu to naprawdę ważne i trudne przedsięwzięcie, którego nie każdy się podejmie ze względu właśnie na problemy z tym związane. Niektórym wydaje się, że trzeba znać aktualne prawo budowlane, zanim weźmiemy się do pracy, ale nie zapominajmy, że od tego mamy architektów, którzy powinni to znać i przeprowadzić nas bezpiecznie przez zawiłości tego zagadnienia. Dzięki temu sami nie musimy się tym przejmować. Inną sprawą jest odpis z księgi wieczystej, ponieważ na tym nam powinno zależeć. Wydaje się to trudne i zajmujące wiele czasu, ale dzisiaj jest to proste jak nic innego. Wystarczy udać się w odpowiednie miejsce i to załatwić. Jednak to dotyczy już istniejących domów, które chcielibyśmy na przykład rozbudować. Warto o tym pamiętać, jeśli architekci o tym zapomną. A ostatnia sprawa to szkolenie zaszłości inwestycyjne. Równie przydatne i ważne jak dwa poprzednie zagadnienia, gdy zamierzmy zbudować własny dom lub go rozbudować. Jednak nie ma czego się bać, ponieważ na pewno znajdziemy profesjonalistów, którzy bezpiecznie nas przez to przeprowadzą.,,

Do budowy oraz rozbudowy domu nie jest wymagana Księga Wieczysta

 

Straszne księgi wieczyste oraz zbiór dokumentów.

Każdy, kto budował dom czy go rozbudowywał, spotkał się z takim zagadnieniem, jak księgi wieczyste. Niektórych to przerażało już od samego początku. Inni byli odważniejsi i nie pozwolili, by byle książka ich przestraszyła. Jednak trzeba przyznać, że jest to zmora niejednego człowieka. Nawet aktualne prawo budowlane nie brzmi tak przerażająco, jak to. Dlatego właśnie szkolenie księgi wieczyste jest tak bardzo ważnym kursem, który niestety nie jest zbyt popularny, a powinien. Dzięki temu zniszczylibyśmy mit o tym, że jest to straszne i niemożliwe do przebrnięcia. Przecież takie szkolenie odpis z księgi wieczystej to w rzeczywistości naprawdę przyjemna procedura, która zbyt wiele od nas nie wymaga. To raczej inni muszą się tym martwić, a nie my. No chyba, że to my jesteśmy tymi innymi, ale to zupełnie inna sytuacja, o której dziś nie będziemy rozmawiać, ponieważ nie ma na to czasu. Za to opowiemy sobie o tym, że nie warto obawiać się ksiąg wieczystych. One jedynie tak strasznie brzmią, ale w rzeczywistości nie są tak straszne.

Zbiór dokumentów jest zbiorem nieelektronicznym KW, znajduje się jak również w Sądzie w którym są prowadzone.

Zbiory takie z łatwością możemy przekształcić w elektroniczną Księgę Wieczystą.

W Polskim prawie nie ma konieczności zakładania elektronicznych KW, jak również ich posiadania. Akt notarialny jest również formą własności, w celu jej potwierdzenia, wskazane jest okazanie np. wypisu z rejestru gruntów z Urzędu Miasta lub Starostwa.

 

Czym są księgi wieczyste?

Art. 1. ustawy o księgach wieczystych i hipotecznych mówi, że,,księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości, są więc one rejestrami obejmującymi nieruchomości”. Oprócz ksiąg wieczystych istnieje rejestr nieruchomości, zwany ewidencją gruntów i budynków, jednakże jego zadanie jest inne niż ksiąg wieczystych – jest to umożliwienie państwu wykonywania zadań związanych z zagospodarowaniem przestrzennym. Inaczej mówiąc, można go nazwać rejestrem o charakterze informacyjnym.
Zadaniem ksiąg wieczystych jest stabilizacja stosunków własności i zapewnienie pełnego bezpieczeństwa stale rozwijającego się obrotu gospodarczego.
Istnieje kilka zasad ksiąg wieczystych. Pierwszą z nich jest zasada powszechności - księgi wieczyste zakłada i prowadzi się dla nieruchomości, które nie mają ksiąg wieczystych albo dla których księgi wieczyste zaginęły lub uległy zniszczeniu. Drugą – zasada realności, która brzmi tak, że prowadzi się je dla poszczególnych nieruchomości, niezależnie od zmian dot. osoby właściciela. Dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą. Głównym prawem w ich zapisach jest prawo własności, jednak mogą zostać wpisane również ograniczone prawa rzeczowe, takie jak hipoteka i zastaw.
Na treść księgi składają się poszczególne wpisy – wpisem jest każda adnotacja w księdze wieczystej wskazująca na zmianę stanu prawnego lub na ustalenie tego staniu zgodnie z rzeczywistością. Wpisem jest również wykreślenie. Wpisy można podzielić na ostateczne i tymczasowe. Pierwsze kończą definitywnie określone postępowanie, drugie zabezpieczają jego wynik.

Dom czy mieszkanie?

Wiele osób staje przed następującym dylematem - co wybrać - dom na wsi, czy mieszkanie w centrum miasta? Wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji. Jeśli mamy dzieci, z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie bliżej miasta - jest tam dużo bogatszy dostęp do żłobków, przedszkoli, szkół, pomocy lekarskiej czy różnych miejsc rozrywkowych dla najmłodszych. Na wsi często jesteśmy skazani na jedną szkołę czy przedszkole, do którego jest bardzo dużo chętnych. Istotne jest także miejsce naszej pracy - jeśli wieś oddalona jest wiele kilometrów od miasta, w którym pracujemy, codziennie czeka nas żmudne czekanie w korkach i dojazdy. Jeśli jednak pracujemy zdalnie, idealnym wyborem będzie dom na wsi. Świeże powietrze, piękne widoki, wizyty znajomych na grilla. Co jednak, jeśli nie stać nas ani na dom, ani na mieszkanie? Z pewnością do głowy przyjdzie nam kredyt. Jeśli sami nie orientujemy się w sprawach finansowych, warto zwrócić się do specjalisty, który nam to rozjaśni. Jest nim doradca kredytowy.

Odwieczny dylemat - dom na wsi czy mieszkanie w mieście

Pewnie wielu twoich znajomych czy członków rodziny przechodzi przez podobne dylematy - chcemy się usamodzielnić i i nie wiemy, co wybrać - dom na wsi, czy mieszkanie w mieście? Wszystkie rozwiązania mają swoje wady i zalety, warto je poznać, żeby podjąć odpowiedzialną i mądrą decyzję. W przypadku domu na pewno będziemy mieć więcej pracy - zimowe palenie w piecu, odśnieżanie podjazdu, pielęgnowanie ogrodu czy codziennie, drobne prace naprawcze. Jednak dom na wsi odwdzięczy nam się pięknymi widokami, świeżym, czystym powietrzem i wspaniałym ogrodem. Jeśli jednak masz dobrą pracę w dużym mieście, a do tego ważne jest dla ciebie życie kulturalne, mieszkanie w mieście z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem. Miasto oferuje nam dużo miejsc rozrywkowych, takich jak kina, teatry, puby czy restauracje. Jest tutaj większy wybór lekarzy, a także pracy. Jeśli już wybrałeś, teraz czas na kredyt. Mało kogo stać teraz, aby za własne oszczędności kupić sobie wymarzone lokum. Pomocą w doborze odpowiedniego kredytu może zająć się doradca finansowy - jest to specjalnie wykwalifikowana osoba, która orientuje się w ofertach banków i przestawi najlepszą dla nas ofertę.

Czy inwestowanie w zabytki to dobry pomysł?

Inwestowanie to ostatnio modny i nośny temat. Dzięki stosunkowej poprawie dochodów społeczeństwa w wielu gospodarstwach domowych pojawiły się okresowa nadwyżki finansowe. Wpływa to na poszukiwanie alternatywnych źródeł inwestowania. Modne staje się lokowanie kapitału w zabytki. Warto wiedzieć, że lokaty tego typu są stosunkowo mało ryzykowne, ale wymagają odpowiedniej wiedzy specjalistycznej. Stosunkowo łatwo nabyć przedmiot, który z braku wiedzy może okazać się kompletnie bezwartościowy. Zabytek musi posiadać odpowiednią wartość historyczną lub artystyczną. Szczególnie ta ostatnia cecha wpływa na jego potencjalne zainteresowanie u kolejnych nabywców. Tymczasem sama wartość artystyczna zabytku to zbyt mało. Na jego potencjalną cenę rynkową ogromny wpływ ma unikatowość. O gustach się nie dyskutuje, o wartości już często tak. Bywa, że nieznajomość dziedziny wpływa na pojawienie się na rynku kolekcjonerskim perełek, których właściciel był kompletnie nieświadomy, co do wartości skarbu posiadanego przez lata. Bywa i tak, że pieczołowicie przechowywany przez lata przedmiot nie posiadania praktycznie żadnej wartości materialnej. Przed dokonaniem inwestycji warto więc zawsze zasięgnąć porady eksperta.

Inwestowanie w zabytki

Mieszkanie w dworze, pałacu, a nawet starym wiatraku czy wieży ciśnień to niekoniecznie niespełnione marzenie z dzieciństwa, a po prostu trafiona inwestycja w nieruchomość. Niszczejące niegdyś zabytki odeszły w przeszłość. Dziś większość z nich jest dobrze zagospodarowana i użytkowana. Inwestowanie w zabytki staje się stosunkowo proste i opłacalne. Konserwatorzy zabytków, niegdyś niechętni przejmowaniu obiektów przez nowych właścicieli stają się przychylni i otwarci na nowe rozwiązania. Z pewnością wpłynęły na to ciekawe rozwiązania, które można oglądać podróżując po kraju. Z początkowej fascynacji, przy wsparciu kapitału prywatnego zrodziło się wiele odkrywczych nieruchomości, które zachwycają swoją formą. Zgrabne połączenie architektury tradycyjnej z nowoczesnymi technologiami zaowocowało nieruchomościami nagradzanymi w konkursach architektonicznych i docenianymi przez konserwatorów i muzealników. Dla prywatnego inwestora często kupienie zabytkowej nieruchomości jest po prostu opłacalne. Skorzystanie z możliwości dofinansowań pozwala na realizacje marzeń i wizji.

Negocjowanie ceny przy zakupie nieruchomości.

   W Polsce występują najczęściej dwa skrajne podejścia związane z "targowaniem się". Pierwsze z nich zakłada, że negocjowanie ceny jest czymś poniekąd uwłaczającym godności kupującego, Drugie z kolei opiera się na naiwnym przeświadczeniu, że w każdej sytuacji możemy uzyskać bardzo przyzwoity rabat. Pomimo, iż oba twierdzenia są nieprawdziwe na rynku nieruchomości negocjacje są czymś powszechnym i oczywistym. Po prostu należy się targować. Pamiętajmy, że w przypadku kwot transakcyjnych na rynku nieruchomości nawet 2% lub 3% obniżka ceny może przełożyć się na kilka tysięcy złotych oszczędności. W jaki sposób zatem zrobić to z głową?
negocjacje cen przy kupnie mieszkania

Przede wszystkim powinniśmy określić rynek na jakim przyjdzie nam działać. Inaczej przebiegają negocjacje na rynku pierwotnym oraz wtórnym.
Biorąc pod uwagę pierwotny rynek nieruchomości musimy pamiętać, że w Polsce buduje się bardzo dużo. W naszym kraju w 2016 roku oddano do sprzedaży ponad 60 tysięcy nowych mieszkań. Niskie stopy procentowe skłaniają inwestorów do zakupu nieruchomości. Naiwne byłoby zakładanie, że w takich okolicznościach jesteśmy w stanie niewiarygodnie obniżyć cenę. Jednak pomimo dynamicznego rozwoju rynku nieruchomości negocjowanie ceny jest tu możliwe a nawet dobrze postrzegane. Niepisaną zasadą jest to, że w trakcie negocjacji z developerem uzyskamy rabat w wysokości 5% wartości nieruchomości. W większości przypadków jest to poziom do osiągnięcia bez długotrwałych i wyczerpujących negocjacji. Oczywiście, część przedsiębiorców nie będzie zainteresowana nominalnym obniżeniem ceny. Jednak w takim przypadku możemy liczyć na dodatkowe miejsce parkingowe lub większą piwnice co w przeliczeniu odpowiadać będzie właśnie temu rabatowi. Tak czy inaczej opłaca się trochę potargować. Większe możliwości negocjacyjne istnieją w przypadku nieruchomości z mniejszym zainteresowaniem klientów lub nie najlepszą lokalizacją. Wpływ może mieć także kondycja finansowa developera. Im trudniej sprzedać dane mieszkanie tym większa będzie gotowość do negocjacji. W takim przypadku jednak należy zachować szczególną ostrożność i przynajmniej w podstawowym stopniu orientować się w zasadach działania rynku. Nie chcemy przecież, żeby oszczędności naszego życia utonęły w niedokończonej inwestycji.
Na rynku wtórnym sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Należy pamiętać, że większość osób sprzedających używane mieszkania nie robi tego zawodowo. Otwiera to ogromne pole do negocjacji ale stwarza też pewne zagrożenia. Osoby sprzedające często są w sposób emocjonalny związane z danym mieszkaniem. Podstawowym zadaniem negocjacji będzie tutaj uzmysłowienie sprzedającemu realnej wartości nieruchomości. Na rynku wtórnym najbardziej istotne są okoliczności sprzedaży. Przed kupnem mieszkania powinniśmy dużo rozmawiać z właścicielem. Nie koniecznie na tematy związane bezpośrednio z samą nieruchomością. Pomocna może być informacja dlaczego właściciel w ogóle chce się pozbyć nieruchomości. Być może pilnie potrzebuje gotówki lub musi wyjechać na stałe i szybko pozamykać swoje sprawy na miejscu. Ułatwi nam to określenie kierunku negocjacji. Ceny transakcyjne na rynku wtórnym są z reguły co najmniej 10% niższe niż te podawane w ogłoszeniach. W wyniku skutecznych negocjacji możemy jeszcze bardziej powiększyć ten rabat. Na tym rynku ograniczenia praktycznie nie występują. Znając podstawy psychologii sprzedaży oraz zasady funkcjonowania rynku można tu osiągnąć bardzo wiele. Możliwe do osiągnięcia są nawet 20% lub 30% upusty. Jeżeli nie mamy czasu się tym zajmować lub jesteśmy emocjonalnie nastawieni do kupna mieszkania powinniśmy skorzystać z usług zawodowych negocjatorów i biur nieruchomości. Gra jest warta świeczki dlatego, że powodzenie negocjacji bezpośrednio przełoży się na grubość naszego portfela.

Oferty Premium

Najem dobowy i okazjonalny