Budownictwo modułowe, czyli jak zbudować dom w 60 dni

Kto nie myśli o własnych czterech kątach. Zgromadzone fundusze przyśpieszają podjęcie decyzji o budowie domu, a szereg projektów kusi nowoczesnym designem i możliwościami adaptacyjnymi. Ciekawie na tym tle wyglądają domy z prefabrykowanych elementów.
Jeszcze niedawno kojarzyły się z blaszakami na terenie budowy lub tymczasowymi biurowcami. Aktualnie ich zastosowanie ma zupełnie inny wymiar. Domy modułowe wykorzystywane są, jako budynki szkół, czy instytucji pożytku publicznego, a przede wszystkim, jako nowoczesne domy jednorodzinne lub wielorodzinne.

Wielu wykonawców i taśmowa produkcja

Producenci domów prefabrykowanych oferują wiele projektów. Znaleźć i wybrać można taki, który całkowicie spełni oczekiwania. Można również zaproponować własną wizję, a architekt dołoży wszelkich starań, by przekształcić ją w rzeczywisty plan.
Prawie cała konstrukcja domu modułowego powstaje w fabryce. Zaledwie 20% robót wykonywane jest na działce budowlanej. W zależności od projektu, część instalacji i elementów wykończeniowych również odbywa się u producenta. Te wszystkie aspekty sprawiają, że wyprodukowanie domu trwa krótko, a czas realizacji łącznie z postawieniem na działce nie zajmuje więcej niż dwa miesiące.

Konstrukcja i montaż

Segment domu tworzy stalowa konstrukcja. Szkielet wypełniony jest keramzytobetonem i pokryty warstwowymi, drewnopodobnymi płytami. Na izolację wykorzystany jest styropian, wełna mineralna lub pianka poliuretanowa. Dom w takiej konstrukcji ma zazwyczaj najwyższą klasę energooszczędności.
W czasie trwania produkcji modułów w fabryce, na działce można wykonać wylewkę fundamentów. Wyprodukowane segmenty przewożone są na na miejsce docelowe i układane za pomocą dźwigu według opracowanego projektu.
Takie podejście do budownictwa pozwala na wiele oszczędności. Nie trzeba liczyć kosztów materiałów budowlanych, ani wynajmowania na długi czas ekipy budowlanej. Oszczędności pojawiają się również później. Energooszczędny dom przez lata pozwoli na uzbieranie dodatkowych pieniędzy. Kolejną zaletą jest możliwość dowolnego rozbudowywania, a także demontażu i przewiezienia w inne miejsce.
Oszczędności finansowe są równie ważne, co zaoszczędzenie czasu. Te dwa kluczowe elementy sprawiają, że domy modułowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Szczególnie ważne jest to, że budownictwo takie ma szereg właściwości zgodnych z nowoczesnymi rozwiązaniami ekologicznymi, oszczędzającymi energię. Wystarczy poszukać pasującego do wizji projektu i można stawiać dom w 60 dni.