Hiszpania to kraj położony na Półwyspie Iberyjskim, chociaż granice Hiszpanii obejmują także Wyspy Kanaryjskie, Baleary na Morzu Śródziemnym i tzw. terytoria suwerenne, którymi są Ceuta i Melilla położone w Afryce Północnej.

Klimat w Hiszpanii jest szczególnie atrakcyjny dla turystów. Położenie geograficzne kraju ? nad równikiem ? sprawia, że przez cały rok panują dodatnie temperatury. Latem temperatura oscyluje w granicach 25-30°C, jesienią 18-22°C, zimą 12°C. Na hiszpańskim wybrzeżu liczba słonecznych dni w roku przekracza 300.

Słoneczne plaże w Hiszpanii, Miasto Benidorm

Miasto Benidorm Hiszpania

Turystyka jest niekwestionowanym filarem hiszpańskiej gospodarki. Od 2010 r. udział turystyki w PKB zwiększył się o 1,5 punktu procentowego, z 10,2 do 11,7 procent.

W 2017 r. Hiszpanię odwiedziły 82 miliony cudzoziemców, co daje drugi wynik na światowym rynku turystyki. Liczby te sukcesywnie rosną w przeciągu ostatniej dekady. Równocześnie rośnie zapotrzebowanie na wszelkie obiekty turystyczne, w tym nieruchomości, apartamenty.

Hiszpania po raz drugi z rzędu zajęła pierwsze miejsce w rankingu konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego, jako kraj przyjazny turystom. Pod uwagę brano infrastrukturę, obsługę turystów, bogactwo dziedzictwa kulturowego, bezpieczeństwo, ceny usług oraz inne czynniki. Bardzo wysoko oceniono infrastrukturę Hiszpanii, bezpieczeństwo, zaawansowany poziom cyfryzacji, ale także politykę rządu ukierunkowana na rozwój sektora turystycznego.

Hiszpania jest również liderem pod względem czystości i bezpieczeństwa plaż. Kolejny rok z rzędu to właśnie ten kraj może poszczycić się największą liczbą plaż, uhonorowanych przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej prestiżowym wyróżnieniem Błękitnej Flagi. Oznacza to nie tylko jakość wody, ale także bezpieczeństwo, ogólną czystość, wyposażenie i ochronę środowiska.

Sukcesywnie rosnąca hiszpańska gospodarka oraz rozwój branży turystycznej istotnie wpływa również na rynek obrotu nieruchomości. Analitycy, w oparciu o korzystne wskaźniki ekonomiczne oraz rosnący PKB Hiszpanii prognozują zrównoważony wzrost cen nieruchomości, co oznacza, że jest to doskonała forma inwestowania, charakteryzująca się znaczną stopą zwrotu. Zakup nieruchomości w Hiszpanii może przynieść zwrot na poziomie 5-8% rocznie.

Apartamenty na Sprzedaż w Hiszpani miejscowość Caple

Miasto Caple Hiszpania Apartamenty na Sprzedaż

Znaczącą grupę inwestorów na hiszpańskim rynku nieruchomości stanowią inwestorzy zagraniczni. Według danych z 2018 roku, na ogólną liczbę wszystkich wykonanych transakcji, 13% przypadło inwestorom zagranicznym.

Nieustannie rośnie popularność turystycznego wynajmu wyposażonych apartamentów lub domów, które zapewniają turystom komfort i niezależność, a inwestorom dodatkowy zysk.