Chcesz mieć pewny przychód z wynajmu mieszkania? Tych błędów nie popełniaj

Mieszkania na wynajem są wciąż poszukiwane przez lokatorów, jednak coraz częściej chcą oni, aby za ceną szedł standard i spełnienie wymagań. Chcesz znaleźć wynajmujących szybko i na długo? Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać.

Błąd 2: niezachęcające zdjęcia

Zdjęcia w ogłoszeniu o wynajmie mieszkania są kluczowe. Ważne jest, aby pokazać mieszkanie dobrze oświetlone – nie polegaj więc tylko na dziennym świetle z okna, zwłaszcza, gdy chcesz pokazać jednocześnie i wnętrze, i widok za oknem. Do doświetlenia użyj górnej lampy z jasną żarówką, a nawet lampy błyskowej czy profesjonalnych fotograficznych softboksów. Zadbaj też oczywiście o czystość i porządek w kadrze.

Błąd 2: skansen po dziadku

Wiele osób szukających mieszkania na wynajem narzeka, że właściciele traktują lokale jako składziki na stare rodzinne meble i nie pozwalają niczego tam zmienić. Zagracone nadmiarem niemodnych mebli, którym daleko do neutralnego stylu, wcale nie są zachęcające. Szukasz lokatorów, którzy są zaradni, samodzielni i gotowi płacić czynsz regularnie przez kilka lat? Zapewnij im warunki, w których mogą poczuć się jak u siebie. Wyposażone oprócz kuchni i łazienki jedynie w podstawowe meble w neutralnym stylu mieszkanie będzie wyglądało w ogłoszeniach schludniej i przestronniej, a osoby, które regularnie zarabiają, będą mogły dostawieniem paru sprzętów dopasować je do swoich potrzeb. Masz za dużo mebli np. po rodzinie? Jeśli nie chcesz trzymać ich u siebie, możesz sprzedać je, a nawet oddać za darmo, jeżeli tobie i tak nie są do niczego potrzebne.

Błąd 3: zbyt wygórowana cena

Powiedzmy sobie wprost: jeśli chcesz, by zarabianie na wynajmie było długoterminowym i regularnym źródłem przychodu, lepiej obniżyć nieco cenę, zależnie od sytuacji na rynku, niż gdyby mieszkanie stało miesiącami puste. Zbyt wygórowany w stosunku do standardu wyposażenia i do lokalizacji czynsz będzie zniechęcał oglądających ogłoszenie, w efekcie mieszkanie będzie stało puste. To może nawet generować dodatkowe koszty: zagrzybienie ścian przy braku ogrzewania zimą, niezauważony w porę wyciek, pogarszający się stan lokalu odstraszający kolejnych potencjalnych lokatorów, brak zwrotu kosztów opłat do administracji, wspólnoty czy spółdzielni.

Błąd 4: niejasne zasady

Nie trzeba nikogo przekonywać, że brak umowy może okazać się ryzykowny, gdy sprawą zainteresuje się chociażby urząd skarbowy. Ale też niedoprecyzowanie w umowie, kto za co odpowiada i co wchodzi w skład wyposażenia mieszkania, może zniechęcać lokatorów. Przykładowo gdy w mieszkaniu znajdują się stare sprzęty, instalacje czy okna wymagające konserwacji, a lokator nie ma jasno powiedziane, czy może zgłosić się do ciebie, czy musi sam radzić sobie w przypadku awarii, może nie mieć ochoty ryzykować nieprzewidzianych wypadków.

Błąd 5: przesadna oszczędność i brak remontów

Wiadomo, że wynajmowanie mieszkań to inwestycja, która ma przynosić zysk. Zwróćmy uwagę, że inwestycja oznacza włożenie najpierw środków, aby później zarabiać. Nie musi chodzić zawsze o duże pieniądze. Jeśli poprzedni lokator korzystał z mieszkania przez kilkanaście miesięcy czy kilka lat, przed odświeżeniem ogłoszenia o wynajmie odśwież ściany, dokonał potrzebnych drobnych napraw. Jeśli masz apartament na wynajem w wysokim standardzie, home staging może być profesjonalną usługą, którą warto rozważyć.

Biuro do wynajęcia


W internecie możemy znaleźć dużo ofert: biuro do wynajęcia. Oferty te są bardzo zróżnicowane. Pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest lokalizacja. Jeśli zdecydujemy się na dobrą lokalizację w samym centrum miast to musimy się liczyć z tym, że czynsz będzie dużo wyższy niż na peryferiach lub mniejszych miastach.

Cena za m2 też może się bardzo różnić w poszczególnych ofertach. W cenie może być zawarta opłata eksploatacyjna, w skład której wchodzi serwis sprzątania, ochrona mienia itp. Często do podanej kwoty należy doliczyć opłatę za media. Może to być ryczałt lub bieżące zużycie- w zależności od możliwości danego budynku. Sprawdźmy również czy miejsca parkingowe są bezpłatne czy musimy uiścić dodatkową opłatę. Remont biura może przeprowadzić najemca lub możemy zrobić to sami.

Jak urządzić biuro? Powinniśmy sprawdzić co jest modne w tym sezonie. Możemy w tym celu zatrudnić projektanta wnętrz lub firmy specjalizujące się w projektowaniu biur. Oni na pewno wybiorą coś co spodoba się nam i naszym klientom.

 Oferta pełnego budynku do najmu

lokale do wynajęcia

Jakie są prawa osoby wynajmującej i najmującej mieszkanie? Odpowiedź eksperta


Wynajmowanie mieszkań jest bardzo popularne z wielu powodów. Dużo osób, szczególnie młodych, nie dysponuje środkami na zakup własnego lokum. Dodatkowo na wynajem wpływają okresowe migracje ludzi, polegające na przemieszczaniu się do innego miasta, w celu edukacji lub podjęcia pracy. Jest to również opcja dla tych, którzy nie chcą zaciągać wieloletniego kredytu na zakup mieszkania. Rynek mieszkań to jeden z najbardziej popularnych kierunków inwestycji. Sam najem jest jednak kwestią nie tak prostą, jak mogłoby się wydawać. Na ludzi poszukujących lokum i tych, którzy już je wynajęli czyha wiele haczyków. Bardzo wiele osób zadaje pytanie: jakie prawa posiada osoba, która wynajmuje lub najmuje mieszkanie? Nasz ekspert udzielił odpowiedzi na to pytanie.

Wynajmujący, najemca i umowa najmu
Wynajmujący to osoba, która wynajmuje swoją nieruchomość innej osobie i oddaje ją w użytkowanie za ustaloną opłatą. Tymczasem najemca to osoba, która decyduje się na wynajęcie nieruchomości i bierze lokal w użytkowanie. W celu wynajęcia mieszkania między stronami zawiązuje się umowę, która posiada moc prawną po zarejestrowaniu w urzędzie. Przed podpisaniem należy ją dokładnie przeczytać, ponieważ może zawierać dodatkowe informacje i zasady, które wprowadza wynajmujący. Jeśli takie informacje nie zostały podane, najem następuje na zasadach zapisanych w przepisach prawa - kodeksie cywilnym i ustawie o ochronie praw lokatorów.

Prawa najemcy
Najemca ma prawo do eksploatacji wynajmowanego lokalu oraz wszystkich sprzętów znajdujących się w nim. Przed podpisaniem umowy powinien sprawdzić stan techniczny wszystkich sprzętów, w które wyposażony jest lokal, ponieważ odpowiada za koszty naprawy wynikające z niewłaściwego użytkowania. Najemca odpowiada tylko i wyłącznie za usterki, które sam spowodował. W jego obowiązku jest również dokonywanie drobnych napraw, takich jak wymiana żarówek. Nie odpowiada on za sprzęt, który zepsuł się samoczynnie lub ze względu na wiek, taki jak na przykład stara pralka. Najmujący ma również prawo do trzymania w mieszkaniu zwierząt domowych, o ile ich liczba nie sugeruje hodowli i jeśli zapisy umowy nie zabraniają ich posiadania. Posiada również prawo do wypowiedzenia umowy na zasadach w niej określonych.
Do obowiązków najmującego należy płacenie regularnie czynszu oraz opłat za media, jeśli nie są one wliczone w czynsz. Powinien również informować właściciela lokalu o planowanym zamieszkaniu z inną osobą, ponieważ może to skutkować zwiększeniem kwoty za najem.

Prawa wynajmującego
Wynajmujący ma prawo do otrzymywania wszystkich opłat na czas. Może on zażyczyć sobie zwrotnej kaucji, z której pokrywa koszty napraw wynikających z niewłaściwego użytkowania przez najmującego. Wynajmujący ma prawo do ustalenia specjalnych zasad najmu, takich jak zakaz trzymaniu zwierząt lub udostępniania lokalu innym osobom. W przypadku naruszenia zasad umowy lub niepłacenia czynszu może wypowiedzieć umowę, na zasadach w niej określonych.
Wynajmujący podczas obowiązywania umowy nie może wchodzić do lokalu bez zgody najmującego, również w czasie jego nieobecności. Należy również pamiętać, że za zgodą obu stron umowa może zostać zmieniona lub uzupełniona. Wymaga to jednak utworzenia dokumentu w formie pisemnej.

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem ?

Ostatnio wiele osób zastanawia się czy lepszym rozwiązaniem jest kupno czy wynajem mieszania ? Obecnie rynek mieszkaniowy jest u swego szczytu. Pada rekordowa liczba transakcji. Pojawia się więc pytania, lepiej teraz kupić czy wynająć mieszkanie? kiedy stopy procentowe pójdą w górę ? W chwili obecnej spora część mieszkań kupowana jest za gotówkę, jednak nie powinno to nikogo dziwić, zważając na marne warunki oferowanych przez banki lokat. Znacznie inaczej prezentuje się perspektywa przeznaczenia pieniędzy na zakup mieszkania, które będzie generowało solidny miesięczny zysk. Oraz utrzyma stopę zwrotu z inwestycji na poziomie 5-8 % w skali roku.  Zdarzenia mające wpływ na rynek nieruchomościOstanie decyzje RPP (Rady Polityki Pieniężnej) o pozostawieniu stóp procentowych na bardzo niskim poziomie, powinny tylko nas zachęcić do zainteresowania się tematem kupna mieszkania. Gdzie kupować mieszkania ? z reguły optymalne są miasta posiadające duże ośrodki akademickie, które zapewnią nam co roczny napływ studentów. Nie bez znaczenia pozostaje rosnąca imigracja ukraińska, która powoduje ciągły i rosnący popyt na wynajem mieszkań. Istotnym czynnikiem jest również rekordowo niskie bezrobocie utrzymujące się ostatnimi czasy w naszym kraju. Zgodnie z cyklem dziesięcioletnim gdy poziom bezrobocia utrzymuje się na tak niskim poziomie, pracodawcy zwiększają wynagrodzenia ze względu na deficyt rynkowy doświadczonych pracowników. Co więcej rocznie na emeryturę odchodzić będzie ok 200. tys. osób więcej niż tych które wejdą na rynek pracy, co powoduje dodatkowe problemy dla pracodawców.Czy warto czekać ?W chwili obecnej banki chętnie udzielają kredytów hipotecznych, jednak nie mamy żadnej gwarancji czy po podniesieniu stóp procentowych sytuacja nie ulegnie diametralnej zmianie, jednakowo nic nie wskazuje by ceny mieszkań w najatrakcyjniejszych miastach Polski miały spadać, gdyż ich średni roczny wzrost wynosi ok 4-5 %. Warto rozważyć kupno mieszkania już teraz, biorąc pod uwagę sprzyjającą koniunkturę, demografię oraz przychylności banków co do udzielania pożyczek. Tak dogodna sytuacja  może nie powtórzyć się przez najbliższe kilkanaście lat, a jak wiadomo największym błędem w strategii inwestora jest przegapienie dogodnej szansy

Dlaczego inwestowanie w nieruchomości to dobry pomysł

Całkiem dobrze zarabiasz, uzyskujesz nadwyżki finansowe i chciałbyś ulokować pieniądze w bezpiecznym miejscu? Chcesz zwiększyć swoje przychody, decydując się na wynajem mieszkań? A może marzy Ci się własna agencja nieruchomości? Sposobów na zarabianie dzięki nieruchomościom jest całkiem sporo, a w dodatku taka inwestycja rzadko kiedy traci na wartości. Ludzie zawsze będą wynajmować lub kupować nowe mieszkania ? szczególnie w większych miastach. Dlaczego więc tak mało osób decyduje się na inwestowanie w nieruchomości? Wbrew pozorom powodem nie są małe zarobki czy brak atrakcyjnych ofert. Tym, co tak naprawdę powstrzymuje ludzi przed traktowaniem mieszkań jako inwestycji, jest strach i brak wiedzy. Czasem też wpływ bliskich osób, którzy przed taką decyzją bardzo ostrzegają. Chcesz dowiedzieć się, co zrobić, aby rozsądnie zaplanować taką inwestycję i w przyszłości jej nie żałować? Czytaj dalej.1. Więcej wiedzy to więcej pewności
To mit, że handel nieruchomościami jest niezwykle skomplikowaną rzeczą, którą zajmować mogą się tylko specjaliści. Fakt, bycie specjalistą znacznie ułatwia sprawę, ale o niczym nie przesądza. Przejrzyj rynek nieruchomości, dowiedz się, jakie mieszkania i za jaką kwotę wynajmują inne osoby. Ogromną pomocą będzie też wiedza z zakresu negocjacji ? im lepsze warunki, tym większy zysk.2. Nie bój się wydawania i kredytów
Inwestowanie oszczędności w mieszkanie przyniesie nie stratę, ale zysk. Jednak jeśli oszczędzanie nie jest Twoją mocną stroną lub nie masz aż tak wielu pieniędzy, nie bój się zdecydować na kredyt hipoteczny. Dobrze zaplanowany w przyszłości nie będzie problemem, tylko sposobem na zarabianie.3. Gdzie mieszkanie, tam inwestycja
Wróćmy raz jeszcze do zdania, które jest niezwykle ważne: dobrze zaplanowana inwestycja w mieszkanie nigdy nie będzie stratą. Niezależnie od tego, czy chcesz wynająć czy sprzedać nieruchomość, będzie ona bezpiecznym miejscem na ulokowanie Twoich pieniędzy.

Dochód pasywny ? oznacza dochód bez stałego angażowania własnej pracy. Osoby osiągające dochód pasywny bez wkładu własnej pracy nazywamy rentierami. Dochód pasywny otrzymywany jest wtedy, gdy raz wykonana praca przynosi zyski, przez określony czas. Info Wikipedia.

Dochód pasywny - wynajem nieruchomości

Kto by nie chciał osiągać kilkaset złotych dodatkowego dochodu każdego miesiąca. Niestety nadal pokutuje przekonanie, że inwestowanie pieniędzy jest tylko dla wybranych, a wolność finansowa to niemożliwy do osiągnięcia ideał. Nic bardziej mylnego. Dochód pasywny jest możliwy do osiągnięcia na wiele sposobów, a jednym z nich jest zakup własnej nieruchomości i wynajmowanie jej. Może to być zarówno mieszkanie jak i dom czy też lokal użytkowy. W każdym przypadku dochodem pasywnym będzie różnica pomiędzy pobieranym od najemcy czynszem a ratą kredytu. Jeśli kredyt na zakup nieruchomości nie był ci potrzebny, tym lepiej dla ciebie, ponieważ twój zysk jest znacznie wyższy. Zakupioną nieruchomość możesz wynajmować w całości albo każde pomieszczenie (lub piętro w przypadku domu) oddzielnie. Gdzie najlepiej kupić nieruchomość przeznaczoną na wynajem? Zawsze dobrym pomysłem będzie inwestowanie w większych miastach z dużą ilością studentów. W przypadku lokalu usługowego więcej będzie można zarobić na lokalu, który znajduje się w centrum. Z drugiej strony za taką nieruchomość trzeba będzie także więcej zapłacić. Podsumowując, im więcej jesteś w stanie zainwestować w nieruchomość w dobrej lokalizacji tym większy dochód pasywny możesz osiągnąć. Tak czy inaczej inwestycja taka uchodzi za stosunkowo bezpieczną i opłacalną.

Dochód pasywny - podnajem nieruchomości

Jeśli chciałbyś zarabiać na nieruchomościach, ale nie stać cię na jej zakup, nie oznacza to, że ten rynek jest dla ciebie zamknięty. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wynajął mieszkanie od kogoś innego, a później wynajął je drożej. Oczywiście na podnajem nieruchomości zgodę musi wyrazić właściciel. Jest to warunek konieczny i musi być jasno zapisany w umowie najmu. Takie wynajęte mieszkanie możesz odświeżyć, być może konieczne będzie doposażenie, aby poprawić komfort i standard. Jeśli warunki na to pozwalają możesz także rozważyć wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia. Da się to zrobić jeśli w mieszkaniu znajduje się duży pokój. Oczywiście to także powinno zostać skonsultowane z właścicielem. Najkorzystniej będzie wynajmować każdy pokój osobno. Jak widać na początku trzeba włożyć w to trochę pracy, jednak w dalszym etapie jesteś w stanie osiągać z tego dochód pasywny. Będzie nim różnica między czynszem, jaki płacisz każdego miesiąca właścicielowi mieszkania, a czynszem jaki pobierasz od lokatorów.

Dochód pasywny - mieszkanie na doby

Jeśli posiadasz już mieszkanie na wynajem lub dopiero przymierzasz się do jego zakupu i zastanawiasz się w jaki sposób możesz zarobić na wynajmie, poznasz za chwilę bardzo ciekawy sposób. Zapewne spotkałeś się niejednokrotnie z wynajmem długoterminowym. Jest to chyba najbardziej rozpowszechniony sposób, żeby zarabiać na nieruchomości. W zależności od tego czy mieszkanie jest obciążone kredytem czy też nie, twój zysk może się wahać od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Co jednak jeśli możesz zwielokrotnić tę kwotę? W jaki sposób tego dokonać? Odpowiedzią jest wynajem krótkoterminowy. Tak, wynajmij swoje mieszkanie na doby. W okresie wakacyjnym, jak również w terminach różnego rodzaju targów, maratonów czy innych większych imprez w twoim mieście, możesz liczyć nawet i 500 zł za dobę. Pomnóż to przez 30 dni i sam sobie odpowiedz na ile jest to dla ciebie ciekawa propozycja. Dochód pasywny w tym wypadku polegać będzie na zatrudnieniu pracownika, który przyjmie gości, wręczy im klucze, a po zakończonej wizycie posprząta i przygotuje mieszkanie na wizytę kolejnego gościa.

Dochód pasywny - wynajem pokoju

Posiadasz kilkupokojowe mieszkanie, ale nie korzystasz ze wszystkich pomieszczeń? Dzieciaki już się wyprowadziły, albo jeszcze ich nie masz? Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji i chętnie zarobisz dodatkowe pieniądze, wynajmij jeden pokój. Możesz równie dobrze przyjąć lokatora na dłuższy termin, jak też wynajmować pokój na doby. Żeby znaleźć chętnych wystarczy, że dodasz swoją ofertę na booking lub airbnb. W ten sposób możesz osiągnąć fajny dochód pasywny. Obsługa nie będzie cię kosztować zbyt wiele czasu. Jeśli niekoniecznie masz możliwość wynajmować pokój przez cały czas, albo obawiasz się, że nie będziesz czuć się komfortowo z kimś obcym w domu, to możesz na początku zaoferować nocleg dla studentów zaocznych i gościć ich tylko w trakcie zjazdów. Nie martw się, przez większą część dnia i tak będą na uczelni. Wrócą dopiero wieczorem, żeby wziąć prysznic i się wyspać. A kolejnego dnia znikną wczesnym rankiem. Ile można na tym zarobić? W zależności od miasta i ilości chętnych od 20 do nawet 100 zł za noc.

Dochód pasywny - domowy magazyn

Posiadasz wolne pomieszczenie w mieszkaniu lub domu i zupełnie nie masz pomysłu jak je wykorzystać? Rozważałeś wynajem pokoju, ale jednak doszedłeś do wniosku, że obecność obcych ludzi w domu za bardzo by ciebie krępowała? Mimo to chciałbyś każdego miesiąca osiągać dodatkowy dochód? Nic straconego, nadal możesz zarobić na pokoju, z którego nie korzystasz. Możesz go przeznaczyć na powierzchnię magazynową dla firm. Być może wydaje ci się to śmieszne, ale firmy naprawdę poszukują różnego rodzaju magazynów, gdzie mogłyby przez pewien czas przechować różnego rodzaju rzeczy. Oczywiste jest, że w pokoju w mieszkaniu nie przechowasz dużych rzeczy. Celować będziesz w przedmioty niewielkich gabarytów. Nie jest to z pewnością popularny pomysł na zarabianie dodatkowych pieniędzy. Niemniej jednak nie jest on pozbawiony sensu i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować. Wystaw swoją ofertę, dogadaj warunki z zainteresowanymi firmami i przekonaj się na ile opłacalny będzie taki domowy magazyn. Jeśli z jakichś powodów stwierdzisz, że to nie był dobry pomysł, w każdej chwili możesz się wycofać i spróbować czegoś innego. Możliwości zarabiania na nieruchomościach lub pojedynczych pokojach jest znacznie więcej. Prędzej czy później znajdziesz swój sposób.

 

Podkategorie