Jak skutecznie sprzedawać w serwisie Olx?

Sprzedawanie przedmiotów na Olx nie należy do wybitnie trudnych zadań, a do tego zdecydowana większość ogłoszeń jest darmowa (o ile dokonujemy tego prywatnie, a nie jako firma). Niemniej jeśli chcemy sprzedawać skutecznie, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Kluczowym jest tutaj odpowiednie przygotowanie ogłoszenia. Warto poświęcić nieco więcej czasu na przygotowanie ogłoszenia, które przyciągnie uwagę.

Ogłoszenia W Estateepl
Tytuł

Tytuł jest tym, co w pierwszym momencie widzi potencjalny kupiec. Powinien on być bardzo precyzyjny. Oprócz nazwy przedmiotu, może zawierać również jedną (!) charakterystyczną główną cechę produktu. Dopuszczalny może być również dopisek w stylu „okazja” czy „warto”, o ile nasz produkt naprawdę czymś się wyróżnia (wyjątkowo atrakcyjna cena, świetny stan, rzadki przedmiot). W przypadku gdy sprzedajemy nieruchomość, w tytule koniecznie należy zawrzeć informację o lokalizacji.

Opis

Najwięcej czasu powinniśmy poświęcić na opis ogłoszenia. Wszystko, co w nim umieścimy, może mieć kluczowy wpływ na decyzję zakupową potencjalnego nabywcy. Co się musi znaleźć w opisie sprzedawanego przedmiotu?

- co sprzedajemy – pełna nazwa produktu + ewentualny model ze wszystkimi dodatkowymi oznaczeniami
- parametry produktu (rozmiar i kolor, parametry techniczne i t.p). Wszystkie szczegóły, które kupujący powinien wiedzieć o danym przedmiocie. Kolor, rozmiar, zastosowanie, ilość elementów wchodząca w skład zestawu itp.

Wady, rysy, uszkodzenia

Na koniec opisu przedmiotu wypadałoby dodać informacje o ewentualnych wadach, rysach czy uszkodzeniach. Taka informacja wcale nie musi negatywnie wpłynąć na kupującego. Kupiec jest świadomy, że nie kupuje towaru nowego, idealnego, ale musi być o tym poinformowany. Wtedy i tak potrafią się na niego zdecydować, bo widocznie te niedogodności są dla nich akceptowalne za proponowaną cenę (ewentualnie będą się targować). Ważne, by wspomnieć, że proponowana przez nas cena uwzględnia ewentualne wady czy uszkodzenia.

Zdjęcia

Kolejną kluczową kwestią są zdjęcia sprzedawanego produktu. Musi być ich kilka, tak by zaprezentować na nich przedmiot w różnych ujęciach. Zdjęcia nie muszą być wykonane przez profesjonalistę, niemniej powinny być wyraźne, tak aby jak najwiarygodniej, ale też najkorzystniej przedstawić obiekt ogłoszenia. Zdjęcia powinny być zrobione w dobrym oświetleniu, najlepiej w świetle dziennym. Zwracamy też uwagę na ewentualne lustrzane odbicie w przypadku niektórych przedmiotów (np. ekranów, luster), a także na tło zdjęcia, by przypadkiem na drugim planie nie znalazły się niepożądane przedmioty.
Robimy również zdjęcia ewentualnych rys czy uszkodzeń (o których wspomnieliśmy w ogłoszeniu).

Odpowiednia wycena

Produkt trzeba starannie wycenić. Warto, aby cena nie odbiegała szczególnie od rynkowych standardów (można sugerować się innymi podobnymi ogłoszeniami w serwisie), ale również uwzględniać fizyczny stan przedmiotu (im więcej uszkodzeń tym teoretycznie niższa cena).
Teoretycznie im niższa cena, tym większa szansa na szybszą sprzedaż.

Pamiętajmy, by zawrzeć informację, czy jest to cena ostateczna, czy do negocjacji (w Polsce ludzie uwielbiają się targować i ugranie nawet kilku złotych to dla wielu sprawa wręcz honorowa przed zakupem). W razie czego bądźmy gotowi na taką ewentualność.

Z drugiej strony sami najlepiej wiemy, ile wart jest ten przedmiot i nie warto go oddawać za pół darmo pod wpływem komentarzy osób kupujących w stylu „to nie jest tyle warte”, „widziałem o połowę taniej”. Poszukiwacze okazji będą chcieli zbić cenę wszelkimi możliwymi zagrywkami, a my musimy na nie uważać.

Informacje o sposobie odbioru i płatności

Warto już w ogłoszeniu wspomnieć o sposobie ewentualnej zapłaty – gotówką przy osobistym odbiorze, możliwa wysyłka za pobraniem, tylko po wcześniejszym przelewie itd. Informacje te powinny być połączone ze sposobem dostawy/odbioru przedmiotu. Tylko odbiór osobisty, czy wchodzi w grę wysyłka. Jak wysyłka to kurier, poczta czy paczkomat? A jak odbiór osobisty to gdzie i jakie są preferowane godziny do odbioru.

Dodatkowo można dać znać, jak szybko dokonamy ewentualnej wysyłki. Przykładowo wysyłamy zawsze na drugi dzień po otrzymaniu przelewu, albo jesteśmy w stanie nadać paczkę w paczkomacie jeszcze tego samego wieczoru. Każda szczegółowa informacja działa na naszą korzyść, a kupującemu ułatwi podjęcie decyzji, gdyż wie, na co może liczyć. Obecnie zakupy online odbywają się coraz szybciej i dotyczy to również ogłoszeń w serwisach typu OLX.

Na koniec pozostaje już cierpliwość, zwłaszcza przy ewentualnych pytaniach zainteresowanych osób. Trzeba być przygotowanym na zapytania „niskiej” jakości – często potencjalni nabywcy pytają o informacje, które są zawarte w ogłoszeniu (po prostu nie przeczytali dokładnie opisu), inni bez słowa przywitania potrafią tylko rzucić oferowaną kwotą (dużo niższą niż w ogłoszeniu) z dopiskiem, że za tyle biorą od ręki. W takich przypadkach rzadko kiedy dochodzi do transakcji. Warto jednak być przygotowanym na tego typu zapytania, jak też na pytania rzeczowe, wymagające konkretnych odpowiedzi.

Co zrobić by przygotować nieruchomość na sprzedaż

Ogłoszenia w Otodom

Nieruchomości OLXOtodom