Drewno jest ekologicznie czystym materiałem budowlanym. Dzięki temu w domach drewnianych panuje korzystny klimat, dzięki któremu ich mieszkańcy są zdrowsi. Wpływają na to zarówno doskonałe właściwości wentylacyjne drewna, a także zbędne są dodatkowe, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne warstwy wykończeniowe, stosowane w domach murowanych.

Drewno jest materiałem niezwykle trwałym. Zadbany drewniany dom potrafi służyć nawet kilkaset lat. Wystarczy zadbać o jego malowanie odpowiednimi farbami, ponieważ największym wrogiem drewna są promienie UV oraz zmiany warunków pogodowych.

Wielu osobom drewniany dom kojarzy się z widmem pożaru. Należy jednak pamiętać, że każdy dom może spłonąć. Stal pod wpływem temperatury uplastycznia się i konstrukcje załamują się, beton i mur pękają, tymczasem drewno pali się wolno, konstrukcje wytrzymują dłużej niż w przypadku domów murowanych.

Domy drewniane od stuleci buduje się w krajach o klimacie chłodnym. Drewno zatrzymuje ciepło wewnątrz domu o wiele lepiej niż inne popularne materiały budowlane. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn, bale posiadają idealne łączenia, dzięki którym zachowuje się doskonałą izolację i zabezpieczenie przed utratą ciepła.