Jak urządzić mieszkanie niewielkim kosztem? Kilka sprawdzonych porad.

Jak urządzić mieszkanie za niewielkie pieniądze? Własne mieszkanie to marzenie wielu osób w Polsce. Gdy dochodzą jednak koszty remontu, a następnie wykończenia, okazuje się, że ilość pieniędzy, którą należy wydać nie tylko na mieszkanie, ale również na aranżację często przekracza planowany budżet i bywa przytłaczające. Jak urządzić w tani sposób mieszkanie? Oto kilka porad.
Pomysł i plan działania
Przede wszystkim pomysł i plan na aranżację mieszkania stanowią podstawę działania. W zależności od wielkości mieszkania, należy przewidzieć, jak ma ono wyglądać i na ile realne jest wykonanie aranżacji zgodnie z naszymi marzeniami. Krótko mówiąc, musimy przygotować plan i czasem realnie spojrzeć na możliwość jego realizacji pod względem finansowym. W drugiej kolejności powinniśmy zadbać o podzielenie planu na realizację wg. zasady „od ogółu do szczegółu”, czyli zaplanować większe działania remontowe, a skończyć np. na drobnych elementach wykończenia. Pozwoli nam to odetchnąć przy realizacji prac potem i uniknąć zbędnego stresu, gdy nagle okaże się, że budżet się nie spina.
Minimalizm
Często słyszy się opinie, że mieszkanie ma „bogate wnętrze”. Co to konkretnie oznacza? Dla jednych może to być na przykład bardzo duża liczba mebli i dodatków. Czy są one faktycznie niezbędne?
Elegancja i estetyka nie zawsze idą w parze z dużą ilością mebli. Obecne trendy pokazują, że niewielka ich ilość plus ciekawe dodatki tworzą przytulne, ciekawe i niesamowite wnętrza.
Dlatego warto postawić na przykład na styl skandynawski, który określa się czasem jako „przytulny minimalizm”. I to właśnie w tym tkwi sekret, aby wyeksponować pojedyncze meble i dodatki na których skupiać się będzie uwaga domowników i gości.
Recycling, własne dodatki i giełdy staroci
Dziś w czasach łatwiej dostępności do towarów i usług coraz bardziej modne staje się bycie eko, co zastosować można również przy aranżacji wnętrza.
Po pierwsze, na giełdach staroci można znaleźć często meble za niewielkie pieniądze, które łatwo można odnowić. Czasem do starej szafki wystarczy dodać nóżki, odkręcić drzwiczki lub przemalować. Aby uzyskać efekt WOW, warto zainspirować się pomysłami na aranżacji np. ze znanego portalu „Pinterest”, gdzie użytkownicy publikują np. własne przykłady „przeróbek” mebli znajdujących się obecnie w ich mieszkaniach.
Po drugie, często charakter wnętrza stanowią dodatki takie jak rośliny, rodzinne fotografie czy rzeczy związane z hobby. Postarajmy się tak dobrać dodatki, aby zachować minimalizm, ale również wywołać efekt WOW. Świece, lampiony, lampy – to również elementy, która potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat w mieszkaniu, a wcale nie muszą kosztować wiele.
Ostatni punkt do kolory. Często niestandardowe palety kolorów, nie tylko gładkie ściany, ale również różnego rodzaju wzory potrafią stworzyć niesamowity klimat, a do malowania możemy przygotować się sami lub zaprosić przyjaciół.
Wykończenia wnętrz to często nic trudnego. Potrzeba nieco czasu, cierpliwości, garść dobrych inspiracji oraz kreatywności. W rezultacie możemy stworzyć przytulne i inspirujące wnętrze niewielkim kosztem.